ventilim

ventilator

rekupurator

sezor

centrifugal
perde ajrore
Shtėpia ka nevojė tė marr frymė, ka nevoj pėr ajrosje. Kohė pas kohe duhet tė largohet ajri i papastėr dhe tė futet ajėr i freskėt nė shtėpi.Nė fakt, disa ekspertė rekomandojnė qė gjysma e volumit tė ajrit tė shtėpisė duhet tė ndėrrohet, tė qarkulloj, tė pastrohet cdo orė.
Ju mund ta bėni kėtė, natyrisht, duke hapur dyert dhe dritaret.
Por qėllimi ėshtė qė tė sigurojmė ventilimin e nevojshėm tė shtėpisė pa humbje tė kushtueshmė tė ngrohjes dhe ftohjes pėrmes dritareve.

Kur vjen puna pėr tė ndihmuar pronarėt e bizneseve tė cilėt kanė neojė pėr pajisje tė ventilimit ose pėrmisimin e sistemit, askush nuk e bėn atė mė mirė se ne. Ndershmėri dhe pėrkushtim ndaj cilėsisė ėshtė themeli mbi tė cilin e kemi ndėrtuar reputacionin tonė.

Njė sistem tipik i ventilimi komercial, pėrbėhet nga kanalet, ventilatori, rregulatori i ventilatorit, grilat dhe filtrat, i gjith sistemi duhet tė pėrbėhet nga njė asamble anti-zjarr-tė sigurt brenda ndėrtesės. Ajri i ndotur thithet nga ventilatori nėpėrmjet kanaleve, grilat pėrcaktojnė sa sa ajėr duhet tė futet nė kanale, ajri udhėton nėpėr kanale dhe del jashtė ndėrtesės pran ventilatorit. Sasi tė barabartė tė ajrit tė nxerur jashtė zėvendėsohet nga jashtė dhe tėrhiqet mbrenda nė ndėrtesė, filtrohet dhe sipas nevojės nxehet/ftohet, lagėshtohet dhe prapė nėpermjet kanalee futet mbrenda.
Njė lagėshti e vogėl ėshtė e rėndėsishme pėr konformitet nė shtėpi, vecanėrisht nė dimėr. Por lagėshtia e tepėrt e kombinuar me tymin e duhanit,avullin nga materialet sintetike, pastruesve tė ndryshėm dhe kemikaleve pėr mirėmbajtje tė shtėpisė mund ta bėjnė ajrin e shtėpisė jo vetėm tė pakėndshėm, por edhe tė papėrballueshėm. Zgjidhja e vetme ėshtė ventilim i shtėpisė.

Ventilimit nė banjė ėshtė e rėndėsishme pėr tė parandaluar dėmtimin nga lagėshti tė sipėrfaqeve tė murit dhe tavanit, prishja e izolimit tė ndėrtesės, dhe ndotje me myk. Sidomos nė banjo, ku dushi pėrdoret, sasi tė mėdha tė lagėshti i shtohen ajrit i cili arin edhe nė dhomat tjera nė afėrsi tė banjos.
Zgjidhja e vetme ėshtė ventilim i banjos.

.

Objektivat e njė sistemi tė ventilimit adekuat janė:
  • eliminimi i tymit dhe tė erėrrave tė padėshiruara
  • ekstarktimi i ajrit tė nxehtė dhe tė futja e ajrit tė ftohtė dhe tė pastėr nė mėnyrė qė tė krijohet njė ambient i rehatshėm pune ėshtė arritur. Ajrosje joadekuat mund tė shkaktojė
  • stresit, duke kontribuar nė sistemet e tė pasigurta tė punės dhe tė qarkullimit tė lartė tė stafit;
  • tė mos krijohet rrymimi i tepėrt i ajrit ashtu qė tė na pengojė,
  • qė puna e sistemit tė ventilimit tė jetė e qetė dhe pa dridhje
Kuzhina e sotme janė bėrė shumė mė tepėr se njė vend pėr gatim dhe pėrgatitjen e ushqimit. kuzhinė ėshtė zemra e shtėpisė. Ėshtė qendėr e aktivitetit pėr tė gjithė familjen, si dhe vendi ideal ku mblidhemi pėr biseda informale.
Ajrosje e kuzhinės ėshtė e nevojshme pėr tė krijuar njė vend tė sigurtė dhe ambient tė rahatshėm pėr punė, pregaditja e ushqimit dhe gatimi mund tė prodhojė sasi tė konsiderueshme tė aromave dhe avullit si dhe tė sasive tė mėdha tė ngrohjes.
ventilim ėshtė i nevojshm pėr tė hequr kėto erėra dhe ekstarktimin e tyre pėr njė vend tė sigurtė tė jashtėm. Kjo zakonisht arrihet me njė haubė tė instaluar mbi pajisje gatimi. Sistemi i ventilimit duhet gjithashtu tė sigurojė ventilim tė pėrgjithshėm nė tė gjithė kuzhinėn.
Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme qė tė sigurojė ajėr pėr pajisjet "gasfired" pajisjet tė cilėt siėndė djegėse pėrdorin gas. Mungesa adekuate e furnizimin me ajėr tė freskėt mund tė tė ēojė nė djegje jo tė plotė dhe akumulimin e monoksidit tė karbonit.
Zgjidhja e vetme ėshtė ventilim i kuzhinės
Njė shtėpi e kryen kėtė funksion duke vendosur llojin e duhur tė ventilatorėve dhe freskoreve nė pjesėt boshe tė shtėpisė aty ku nuk vėrehen fare duke mundėsuar kėshtu ajrimin e pjesėve kryesore tė interierit duke krijuar ambient tė rehatshėm pėr qėndrim.Ventilimi (nė HVAC) ėshtė procesi i "ndryshimit" ose i zėvendėsimit tė ajrit nė ēdo hapėsirė pėr tė siguruar cilėsi tė lartė tė ajrit tė brendshėm (p.sh. pėr kontrollimin e temperaturės ose eliminimin e lagėshtisė, aromave, tymit, tė nxehtit, pluhurit, bakterieve ajrore, dhe dioksidit tė karbonit).

Ventilimi pėrdoret pėr tė hequr erėrat e pakėndshme dhe lagėshtinė e tepėrt, ekstraktimin e ajrit tė ndotur dhe furnizimin e ajrit tė pastėrt si dhe pėr tė parandaluar ngecjėn e ajrit tė brendshėm.

Ventilimi pėrfshin shkėmbimin e ajrit tė freskėt jasht ndėrtesės me ate nė objekt si dhe qarkullimin e ajrit brenda ndėrtesės.

Kjo ėshtė njė nga faktorėt mė tė rėndėsishėm pėr ruajtjen e cilėsisė sė pranueshme tė ajrit nė ndėrtesė.
Metodat pėr ventilimin e njė ndėrtesė mund tė ndahen nė disa lloje ate mekanike / tė detyruar dhe natyrale.

   Ēka ėshtė ventilimi ?


Ndėrmarja Tregtare "Edinson"
Shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar
Rr: Tirana, pn, Zona Industriale
20000 Prizren,
Republika e Kosovės
Kontakti direkt:
+377(0)44 119 093
Na shkruani nė:
edinson@edinson-ks.com
edinson1@gmail.com
Free counters!

Valid CSS!