klimatizim

kondicioner

komercial

rezidencial

industrial
chiller
Nėse ju jeni duke instaluar klimatizim qendror, ju duhet tė konsideroni tre gjėra: nė cilėsinė e pajisjeve qė keni blerė, prodhimin dhe efikasitetin e pajisjeve, dhe eksperiencėn e instaluesit.

Tė gjithė kėta faktorė do tė ndikojnė nė kėnaqėsinė tuaj. Nuk ka organizatė e cila vlerėson cilėsinė e kondicionerėve qendror, kėshtu qė pėrvoja e tregtarėve dhe eksperienca e klientėve mund tė ju ndihmojnė.

MIDEA -  kondicionerėt Midea me serinė e popullarizuar Glory tashme janė tė njohur nė tregun tonė, nė kuadėr tė kėsaj serie janė ofruar shumė modele si me displey, bio-filtra, ionizator etj.
Midea si prodhuesi mė i madh i kondicionerėve nė botė, nuk ndalon sė ofruari modele tė reja dhe mė tė avancuara.

TOSHIBA - Toshiba ishte kompania e parė e cila pėrfshiu teknologjinė inverter nė Sisteme kondicionimit tė ajrit nė 1981, dhe qė atėherė ajo ka ruajtur gjithmonė njė pėrparėsi teknologjike mbi konkurrentėt e saj.
Me kondicionerėt rezidencial tė serisė Daiseikai tė klasės A/A dhe njė EER tė 5,1 (madhėsia 10), kėto kondicioner murale janė kampion suprem nė kursimin e energjisė: 35% mė shumė se njė inverter standard i klasės A.

CARRIER - Pėr tė gjithė ata tė cilėt kėrkojnė mė shumė dhe klas nga kondicioneri ju ofrojmė kondicionerė Inverter dhe ON/OFF nga Carrier, tė njohur pėr efikasitet tė lartė, punė tė qetė dhe sharm me vete.
Kombinimi i pėrsosur i efikasitetit tė energjisė dhe filtrimit tė ajrit vjen nga zbuluesi i kondicionerėve tė ajrit Carrier`i.

Kondicioner Kanalor - Tė pėrshtatshme pėr njė varg tė gjerė tė kėrkesave, njėsia kanalore ėshtė plotėsisht modeste dhe siguron shpėrndarjen uniforme tė ajrit. Ajo ėshtė ideale pėr hotele dhe bankat, pėr shkak tė punės sė pazhurmshme.

Kondicioner Varse - Kėto njėsi janė ideale pėr zyra, klasa dhe restorante. Ato sigurojnė efikasitet tė lartė dhe nivel shumė tė ulėt tė zhurmės.

Kondicioner Kabinet - Kėto njėsi mund tė ftohin pėr njė kohė shum tė shpejtė edhe hapsirat mė tė mėdha pa njė konsum tė lartė tė energjisė, janė zgjidhje tė pėrkryer dhe i pėrshtaten kėrkesave tė qendrat tregtare, fabrikave, punėtorive etj.

Klimatizimi ėshtė heqja e tė nxehtit nga ajri i mbrendshėm pėr komoditet termik. Nė njė tjetėr kuptim, termi mund t'i referohet ndonji forme tė ftohjes, ngrohjes, ventilimit, ose dezinfektimit qė modifikon gjendjen e ajrit.

Njė kondicioner (shpesh referohet si Klima ose AC.) ėshtė njė, pajisje e dizajnuar pėr stabilizimin e temperaturės sė ajrit dhe lagėshtisė brenda njė objekti, pėrdoret pėr ftohje si dhe ngrohje nė varėsi tė komandės sė dhėnė kondicionerit nė njė kohė tė caktuar.

Koncepti i ajrit tė kondicionuar ėshtė i njohur tė jetė zbatuar qė nė Romėn e lashtė, ku uji i ujėsjellėsit kishte qarkulluar nėpėr murret e shtėpive tė caktuara dhe kėshtu nė mėnyrė natyrale i klimatizonte ato shtėpi.

Teknika tė ngjashme, janė pėrdorur edhe nė Persinė mesjetare duke pėrfshirė pėrdorimin e cisternave dhe kulla erė pėr tė ftohur ndėrtesat gjatė sezonit tė nxehtė. Kondicionerė moderne tė ajrit dolėn nga pėrparimet nė kimi gjatė shekullit tė 19-tė, dhe i pari nė  zbatim tė gjerė, kondicioneri elektrik u shpik dhe u pėrdor nė vitin  1902 nga Willis Haviland Carrier.


Çka ėshtė klimatizimi?


Nė objektet tregtare, restorante, sallona pėr darsma dhe objekte tė ngjajshme hapsirat pėr ftohje llogaritet se hargjojnė 15% tė energjisė elektrike, tė dytė pas ndriēimit.
Kondicionerėt komerciale janė tė projektuara pėr tė reduktuar humbjen e energjisė dhe tė kursejnė tė holla nė faturat e shėrbimeve.
Kėto kondicionerė harxhojnė 50-10% mė pak energji elektrike nė krahasim me pajisjet murale pėr hapsirat e mėdha komerciale.


Klimat qendrore me fikasitet tė lartė mund tė ju kushtojė mė shumė nė fillim, por tė rezultojė me faturat e energjisė elektrike mė tė ulėta si dhe shpesh kanė karakteristika tė tjera tė kursimit tė energjisė.
Klimat qendrore me fikasitet tė lartė kanė kuptim pėr ata qė duan tė bėjnė njė investim afat-gjatė , ata tė cilėt jetojnė nė njė zonė me normat e energjisė elektrike tė lartė apo tė sezoneve tė gjatė me nevojė pėr ajėr tė kondicionuar, ose janė tė gatshėm tė paguajnė mė shumė nė kohėn e blerjes pėr tė zvogėluar pėrdorimin e energjisė elektrike pėr arsye morale / mjedisore. Tė gjitha pajisjet  e pėrdorin ftohėsin ekologjik R-410A nė vend tė R-22 (freon).
Kondicioner Kasetor -Kėto njėsi janė lehtė pėr tė instaluar dhe pėr tė ruajtur dhe ofrojnė performancė tė lartė dhe rehati totale. Modeste dhe fleksible, zgjidhje ideale pėr aplikimet e vogla tregtare, ku hapėsira ėshtė e kufizuar.Konstruksioni kompakt i saj pėrshtatet me ēdo dizajn tė brendshėm dhomė, ku pamja ėshtė aq e rėndėsishme sa funksionaliteti. Pėrshtaten dhe janė standarde  me tavanet varse 600 × 600 mm.


Gjatė stinės verore kur temperaturat janė tė larta, njeriu ka nevojė pėr freski tė cilėn e gjen afėr kondicionerit tė ajrit.
Si linjat e energjisė apo antenat satelitore, kondicionerėt janė njė nga ato gjėra qė i shohim pėr ēdo ditė, por rrallė kushtojmė vėmendje pėr ta derisa nuk vendosim tė blejmė. Por cilėn do ta zgjedhim ?
Egzistojnė kondicionerė me madhėsi, kapacitetet dhe ēmime tė ndryshme.
Njė ndėr llojet e kondicionerėve qė ne shohim gjatė gjithė kohės janė kondicionerėt mural, tė cilėt nė mėnyrė tė lehtė dhe ekonomike e ftohtin njė zonė tė vogėl.
Ne ju ofrojmė kondicionerė rezidencial ose shtėpiak nga prodhues tė njohur pėr cilėsi dhe qėndrueshmėri :
Ndėrmarja Tregtare "Edinson"
Shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar
Rr: Tirana, pn, Zona Industriale
20000 Prizren,
Republika e Kosovės
Kontakti direkt:
+377(0)44 119 093
Na shkruani nė:
edinson@edinson-ks.com
edinson1@gmail.com
Free counters!

Valid CSS!