Ngarkimi dhe shkarkimi periodik i kompresorit mund ta rregullojė vėllimin e mediumit ftohės. Njė shkarkim dhe njė ngarkim janė quajtur njė cikėl i rregullimit. Nė pėrgjithėsi njė cikėl i rregullimit zgjatė 10 deri nė 20 sekonda. Rregullimi i raportit tė kohės sė shkarkimit dhe ngarkimit  mund tė arrijė dalje tė ndryshme tė mediumit ftohės.


P.sh.: Supozojmė se kapaciteti i plotė ėshtė 10HP, dhe cikli i rregullimit ėshtė 20 sekonda.  Nėse nė dalje nevojiten 5HP (50% tė kapacitetit tė plotė), atėherė koha e shkarkimit llogaritet 50% e kohės sė plotė. Kjo do tė thotė 10 sekonda respektivisht edhe pėr kohėn e ngarkimit dhe kohėn e shkarkimit. Nėse keni nevojė nė dalje 2HP(20% tė kapacitetit tė plotė), atėherė koha e ngarkimit do tė zgjatė deri nė 20 % tė kohės sė pėrgjithshme, qė do tė thotė 4 sekonda pėr ngarkim dhe 16 sekonda pėr shkarkim. Kjo formulė zbatohet edhe te numrat tjerė. Diagramet skematike tė 10%, 50% dhe  100%  tė kapacitetit tė plotė janė si nė foto.

- Fusha dalėse e kapacitetit e kompresorit digjital "scroll" ėshtė nga 10% deri nė 100%.
Ēdo kapacitet mund tė arrihet nė dalje me rregullimin linear.

- Shpenzimi i energjisė: Gjatė periudhės sė ngarkimit, shpenzimit tė energjisė ėshtė 100 %, ndėrsa gjatė periudhės sė shkarkimit shpenzimi I energjisė ėshtė 10 %, gjė qė garanton efikasitet tė lartė tė sistemit digjital "scroll" sidomos gjatė ngarkesės sė pjesshme.

Sistemi digjital "scroll" MDV nuk shkakton interference elektromanjetike, sepse ngarkimi dhe shkarkimi i kompresorit janė thjeshtė lėvizje mekanike. Kjo karakteristikė e veēantė e bėn Sistemin digjital "scroll" tė zbatueshėm nė kompanitė e telekomunikacionit, centralet elektrike dhe nė tė gjithė laboratorėt shkencorė precizė.
Ndryshe nga sistemi inverter, sistemi digjital "scroll" nuk paraqet burim tė ērregullimit elektromanjetik sepse modulimi I rrjedhjes ėshtė arritur nėpėrmjet lėvizjeve tė thjeshta mekanike.  Kjo karakteristikė e sistemit digjital "scroll" e bėn atė tė pėrshtatshėm pėr pėrdorim nė fushėn e telekomunikacioneve, centraleve elektrike, laboratorėve  dhe nė njė diapazon tė gjėrė tė zbatimeve tė sistemeve multisplit.

 • Sistemi digjital "scroll" MDV A/C ėshtė sistem me ekspansion direkt, krahasuar me  kondicionuesin tradicional qendror tė ajrit
 • MDV nuk ka nevojė pėr njė proces tė stėrmadh tė instalimit dhe ėshtė shumė mė I lehtė pėr mirėmbajtje.
 • Vetėzbulimi i avancuar i mosfunksionimit, nuk ka nevojė pėr njė person special pėr mirėmbajtje 
 • Çmim tė ulėt tė instalimit dhe mirėmbajtjes.
 • Dizajni kompakt i njėsisė sė jashtme dhe tė brendshme, e kursen hapėsirėn e instalimit,  dhe e ulė ēmimin e instalimit.
 • Dizajni modular i lidhjes paralele.  

Sistemi digjital "scroll" ėshtė sistemi i vetėm i cili ėshtė pa separator tė vajit dhe pa pajisje pėr reciklimin e vajit. Nė gjendjen e ngarkimit,  shpejtėsia e mediumit ftohės ėshtė e mjaftueshme qė ta lėvizė vajin prapa nė kompresor. Nė gjendjen e shkarkimit, kur nuk punon pompa e mediumit ftohės, nuk ka vaj nga kompresori.

 • 175 m gjatėsia maksimale e gypave nė mes tė njėsisė sė brendshme dhe njėsisė sė jashtme
 • 70 m ndryshimi maksimal i lartėsisė nė mes tė njėsisė sė brendshme dhe njėsisė sė jashtme
 • 40 m distanca maksimale nė mes tė degės sė parė deri te njėsia me e larguar e brendshme
 • 15 m ndryshimi maksimal i lartėsisė nė mes tė njėsive tė brendshme

Sistemi digjital komercial MDV pranon njė teknologji tė avancuar tė mediumit ftohės. Nė pėrdorim janė vetėm dy lloje tė gypave tė mediumit ftohės (28kW pėr shembull): si rezultat, instalimi ėshtė mė i thjeshtė dhe ēmimi i asortimentit tė gypave do tė jetė mė i ulėt krahasuar me sistemin i cili kėrkon madhėsi tė shumėfishta tė gypave.

Menaxhmenti inteligjent ėshtė njė sistem i integruar i menaxhment tė ndėrtimit (BMS) i cili e shfrytėzon metodėn e pavarur tė transmisionit tė shumėfishtė me shpejtėsi tė madhe. Kjo ka funksion qendror rregullues qė mund tė kryej rregullimin e centralizuar me shpejtėsi tė madhe tė kondicionerėve komercialė pėr ndėrtesa.

1 PC mund tė rregullojė maksimum 16 rregullues qendrorė tė brendshėm dhe maksimum 16 rregullues qendrorė tė jashtėm.
1 rregullues qendror i brendshėm mund tė rregullojė maksimum 64 njėsi tė brendshme.   

Kompresori digjital "scroll" ėshtė nė gjendje tė ngarkimit dhe shkarkimit. Nė gjendjen e ngarkimit, puna me shpejtėsi tė plotė e motorit tė kompresorit siguron qė mediumi ftohės tė ketė fuqi tė mjaftueshme qė ta kthejė vajin prapa nė kompresor. Nė gjendjen e shkarkimit, nuk ka dalje tė vajit nga kompresori sepse atėherė nuk ka dalje tė mediumit ftohės, inercioni i mediumit ftohės mundet gjithashtu tė sjellė pakė vaj prapa nė kompresor.
Me kombinimin e rregullimit elektronik dhe rregullimit mekanik, rregulluesi I nivelit tė vajit mban njė nivel adekuat tė vajit nė shtėpizėn e kompresorit. E pajisur me njė sistem alarmi, mund tė zbatohet edhe nė sistemet e qarkullimit tė vajit me presion tė ulėt edhe nė ato me presion tė lartė.

Sistemi i MDV ėshtė zgjidhje ideale pėr instalim nė ndėrtesa tė mėdha (hotele, zyra, shkolla, qendra tregtare) kur ėshtė e domosdoshme pėr tė kombinuar efikasitet tė lartė me distancė tė gjatė, fleksibilitet dhe llojllojshmėri tė njėsive tė brendshme.
Sistemi modular mund tė punojė me njė ngarkesė nga 10% nė 100%.
Nė njė njėsi tė jashtme mund tė lidhen deri nė 32 njėsi tė brenshme. ftohėsi shpėrndahet me saktėsi nė ēdo njėsi tė brendshme nga distributorėt.
64 njėsi tė brendshme mund tė kontrollohet nga njė kontrollues qendrore.Sistemi MDV-D (Kondicionuesi digjital "scroll" i ajrit") i kondicionimit tė ajrit  vihet nė punė nėpėrmjet njė kompresori me kapacitet tė ndryshueshėm dhe akomodohet me anėn e avulluesve tė shumėfishtė (njėsitė e brendshme).
Ėshtė i paraparė si sistem modular i njė gjenerate mė tė re nė botė i kondicionimit tė ajrit me efikasitet tė lartė. Ai padyshim e ka ndryshuar fytyrėn e ftohjes lidhur me ndėrtesat shumėkatėshe. Ai siguron fushė tė gjerė tė zbatimeve tė ndryshme pėr ambientet  si zyrat, hotelet dhe shkollat.
Me instalimin e  tė tij tė lehtė dhe me sistemin e thjeshtė tė rregullimit, MDV-D do t'i tejkalojė kėrkesat e tregut tė kondicionimit tė ajrit.
 • Kompresori me kapacitet tė ndryshueshėm
 • Kombinim i lire, shtrirje e gjerė kapacitetesh
 • Efikasitet i lartė
 • Sistemi me gypa tė gjatė
 • Dizajni i patentuar, punė e besueshme
 • Valvuli i dizajnuar dyfish katėr-kahesh i patentuar
 • Rregullimi i sigurt i temperaturės
 • Kursimtar i hapėsirės
 • Instalimi i thjeshtė dhe mirėmbajtja e lehtė
 • Pa interferencė elektromanjetike
 • Kėmbyes i nxehtėsisė me efikasitet tė lartė &  rregullimi preciz i ftohėsit

Kompresori digjital 'scroll' i cili e shfrytėzon teknologjinė e hermetizimit tė sigurt aksial e pėrshtatė nė mėnyrė precize fushėn e lėvizjes aksiale tė enės lėvizėse tė statorit. Dhe atje ndodhet njė lidhje plotėsuese by-pass nė mes tė hyrjes sė thithjes dhe vrimės sė presionit nė pikėn e hermetizimit pluskues tė statorit aksial.

Kur valvuli solenoid PWM ėshtė i hapur, presioni nė vrimėn e presionit ėshtė i shkarkuar. Presioni nė vrimėn e komprimimit ėshtė mė i lartė se ai nė majėn e statorit, atėherė boshti i statorit tė kompresorit do tė lėvizė pakė pėrpjetė. Kėshtu vrima e presionit tė lartė dhe hyrja e presionit tė ulėt janė tė lidhura dhe shkarkimi ėshtė arritur.


Fusha e zgjeruar e pėrshtatjes sė energjisė: nga 10%-100%
Pėrshtatja pa ndėrprerje e vėrtetė e energjisė
Punė jetėgjatė : Valvuli solenoid PWM mund tė pėrdoret  mesatarisht 40 miliardė here, qė ėshtė e barabartė me punėn 30 vjeēare.
Efikasiteti i lartė dhe stabiliteti i mediumit ftohės i komprimuar me zbatimin e teknologjisė e hermetizimit shumė tė sigurt aksial.


Kur valvuli solenoid PWM ėshtė i mbyllur, dy statorėt janė tė angazhuar. Atėherė ėshtė arritur hermeticiteti dhe ngarkimi. Kompresori mund t'a rregullojė raportin nga On nė Off lirisht qė tė rregullojė daljen e mediumit ftohės tė kompresorit.

Krahasimi elektromanjetik nė mes tė Digjitalit dhe Inverterit
Ndėrmarja Tregtare "Edinson"
Shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar
Rr: Tirana, pn, Zona Industriale
20000 Prizren,
Republika e Kosovės
Kontakti direkt:
+377(0)44 119 093
Na shkruani nė:
edinson@edinson-ks.com
edinson1@gmail.com
Klimatizimi ėshtė heqja e tė nxehtit nga ajri i mbrendshėm pėr komoditet termik. Nė njė tjetėr kuptim, termi mund t'i referohet ndonji forme tė ftohjes, ngrohjes, ventilimit, ose dezinfektimit qė modifikon gjendjen e ajrit.

Njė kondicioner (shpesh referohet si Klima ose AC.) ėshtė njė, pajisje e dizajnuar pėr stabilizimin e temperaturės sė ajrit dhe lagėshtisė brenda njė objekti, pėrdoret pėr ftohje si dhe ngrohje nė varėsi tė komandės sė dhėnė kondicionerit nė njė kohė tė caktuar.

Koncepti i ajrit tė kondicionuar ėshtė i njohur tė jetė zbatuar qė nė Romėn e lashtė, ku uji i ujėsjellėsit kishte qarkulluar nėpėr murret e shtėpive tė caktuara dhe kėshtu nė mėnyrė natyrale i klimatizonte ato shtėpi.

Teknika tė ngjashme, janė pėrdorur edhe nė Persinė mesjetare duke pėrfshirė pėrdorimin e cisternave dhe kulla erė pėr tė ftohur ndėrtesat gjatė sezonit tė nxehtė. Kondicionerė moderne tė ajrit dolėn nga pėrparimet nė kimi gjatė shekullit tė 19-tė, dhe i pari nė  zbatim tė gjerė, kondicioneri elektrik u shpik dhe u pėrdor nė vitin  1902 nga Willis Haviland Carrier.


Çka ėshtė klimatizimi?


Free counters!

Valid CSS!